LOGOPÉDUS
Iskolánk a Társult Iskola Általános iskolai szakszolgálata által megbízott logopédus szakmai segítségét is igénybe veszi azoknál a diákoknál, akiknél beszéd és artikulációs problémák, valamint tanulási nehézségek mutatkoznak meg.
A szülők hajlamosak félreértelmezni a logopédus feladatát, behatárolják a pösze (köznyelven a "selypesen" beszélő) gyerekekkel való játékos fogalkozásra. Valójában viszont a logopédia tevékenységi köre igencsak szerteágazó, legtöbb esetben a pszichológus, a pedagógus és esetenként a gyógypedagógusok közös munkáját öleli fel.
Mi a logopédus munkája?
Az a tapasztalat, hogy a szülők jó része nem is igazán tudja, ki segíthetne diszlexiás (olvasászavar), diszgráfiás (írászavar) vagy diszkalkuliás (számolászavar) gyermekének. Minden, ami a kommunikációval összefügg (beszéd, olvasás, írás, számolás) a logopédus hatáskörébe tartozik. Ő az, aki feltérképezi, miért is nem tud helyesen beszélni, olvasni, írni vagy számolni egy gyermek és szakszerű terápiával az elmaradt területek fejesztésén dolgozik.
Melyek a logopédus feladatai?
A logopédus munkájában komplex ellátásra törekszik, folyamatos megfigyelést és munkát feltételez, de legfőbb feladatai a következők:
-
a beszéd-rendellenességek kialakulásának megelőzése, felismerése és rendszeres szűrése, teljes körű vizsgálata
-
a beszéd és nyelvi fejlődési elmaradással küzdő gyermekek egyéni vagy csoportos fejlesztése,
-
a beszédzavarok kezelése/terápiája,
-
a beszédhibák korrekciója,
-
a beszéd és nyelvi hátrány kompenzálása,
-
az olvasás- és írászavarok reedukciója.
Mindezek mellett természetesen a logopédiai tanácsadás, a gyermekek kísérése és utógondozása és a szülőkkel történő folyamatos kommunikáció is az iskola által megbízott logopédus feladata.
Mikor a legjobb logopédushoz fordulni?
A kezelés/terápia alsó korhatára nem megszabott, de mindenesetre a logopédus szakvéleményét ajánlott minél előbb igényelni, hogy a fennálló problémára időben tudjunk reagálni, ezzel kizárjuk a további negatív következményeket, ami kihathat a tanulásra és a gyermek szocializációjára.